Şirket büyüme stratejisi: İş büyümesi ve genişlemesi için 6 temel adım

Home Right Arrow Şirket büyüme stratejisi: İş büyümesi ve genişlemesi için 6 temel adım
sirket-buyume-stratejisi-1

Başarılı bir dijital pazarlama stratejisi, işletmenizin uluslararası alanda büyümesi ve rekabet gücünü artırması için vazgeçilmez bir araçtır. Bu noktada hem Türkiye’de hem de Belçika’da hizmet veren bir yurt dışı ajansı olan Digitalcake olarak 18 yıllık deneyimimiz ve iki kültürü bağlayan yenilikçi yaklaşımımız ile öne çıkıyoruz!

Digitalcake'in Benzersiz Konumu

İşletmenizi büyütmek istemeniz harika, peki tam olarak neyi büyütmek istiyorsunuz? İş büyüme planınız belirli büyüme alanlarına odaklanmalıdır. Stratejik büyüme girişimlerinin yaygın odak noktaları şunları içerebilir:

 • Çalışan sayısında artış.
 • Mevcut ofis, perakende ve/veya depo alanının genişletilmesi.
 • İşletmenizin yeni konumlar veya şubeler eklemesi.
 • Yeni bölgelere, konumlara, şehirlere veya ülkelere genişleme.
 • Yeni ürün ve/veya hizmetlerin eklenmesi.
 • Satın alma noktalarının genişletilmesi (örneğin, yeni mağazalarda satış yapmak veya bir online mağaza açmak).
 • Gelir ve/veya kârda büyüme.
 • Müşteri tabanında ve/veya müşteri edinme oranında büyüme.

Büyüme planınızın yukarıda belirtilen girişimlerden birden fazlasını kapsaması mümkündür, bu mantıklıdır – en iyi büyüme bir vakum içinde gerçekleşmez. Örneğin, birim satışlarınızı artırmak gelir artışına ve muhtemelen artan satışları desteklemek için ek konumlar ve çalışan sayısına yol açacaktır.

sirket-buyume-stratejisi-2

2 Pazar ve Endüstri Araştırması Yapın

Neyi büyütmek istediğinizi seçtikten sonra, neden bu alanda büyüme stratejisi uygulamak istediğinizi (ve büyümenin mümkün olup olmadığını) gerekçelendirmek zorundasınız. Endüstrinizin durumunu araştırmak, istenilen büyümenin hem gerekli hem de uygulanabilir olup olmadığını belirlemenin en iyi yoludur. Örnekler mevcut ve potansiyel müşterilerle anketler ve odak grupları yapmak veya mevcut endüstri araştırmalarına derinlemesine bakmak olabilir.

Bu adımda ortaya çıkardığınız bilgi ve gerçekler, bu projenin beklentilerini ve büyüme hedeflerini şekillendirerek bir zaman çizelgesi, bütçe ve nihai hedefi daha iyi belirlemenize yardımcı olacaktır.

3 Büyüme Hedefleri Belirleyin

Neyi büyüttüğünüzü ve neden büyüttüğünüzü belirledikten sonra, bir sonraki adım ne kadar büyüyeceğinizi belirlemektir. Bu hedefler, ideal olarak kuruluşunuzu nerede görmek istediğinize dair son hedeflerinize dayanmalıdır, ancak aynı zamanda ulaşılabilir ve gerçekçi olmalıdır – bu yüzden endüstri araştırmasına dayalı bir hedef belirlemek çok önemlidir.

Son olarak, hedeflerinizi metrikler ve zaman çizelgesi açısından nicelleştirin. “Önümüzdeki üç yıl boyunca her çeyrekte satışları %30 artırmayı hedeflemek” “satışları artırmaktan” çok daha net bir hedeftir.

4 Eylem Planınızı Oluşturun

Büyüme stratejisi planınızdaki bir sonraki adımda, büyüme hedeflerinize nasıl ulaşacağınızı ayrıntılı bir büyüme stratejisi ile belirleyin. Yine, ekibinizin anlayışını ve katılımını kazanmak için ayrıntılı bir büyüme stratejisi planı yazmanızı öneririz.

sirket-buyume-stratejisi-3

5 Büyüme Araçlarınızı ve Gereksinimlerinizi Belirleyin

Planınızı uygulamadan önceki son adım, süreç boyunca ekibinizin ihtiyaç duyacağı gereksinimleri belirlemektir. Bunlar, büyüme hedeflerinize daha hızlı ve daha doğru bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacak belirli kaynaklardır. Örnekler şunları içerebilir:

Fon: Kuruluşlar bu projeyi hayata geçirmek için bir sermaye yatırımı veya iç bütçe tahsisine ihtiyaç duyabilir.
Araçlar ve Yazılım: Büyüme sürecini hızlandırmak ve/veya büyüme sürecinden elde edilen bilgileri kazanmak için hangi teknolojik kaynaklara ihtiyaç duyulabileceğini düşünün.
Hizmetler: Büyüme, belirli bir alandaki danışmanlar, tasarımcılar veya planlayıcıların yardımıyla daha iyi sağlanabilir.

6 Büyüme Araçlarınızı ve Gereksinimlerinizi Belirleyin

Tüm planlama, kaynak sağlama ve hedef belirleme işlemlerinizi tamamladıktan sonra, artık iş büyüme planınızı uygulamaya ve şirket için sonuçlar elde etmeye hazırsınız. Bu süre zarfında, paydaşlarınızı sorumlu tuttuğunuzdan, iletişim hattını açık tuttuğunuzdan ve başlangıçtaki sonuçları tahmin edilen büyüme hedeflerinizle karşılaştırarak, projeksiyonların hala ulaşılabilir olup olmadığını veya herhangi bir şeyin ayarlanması gerekip gerekmediğini kontrol ettiğinizden emin olun.

Büyüme planınız ve kullandığınız taktikler nihayetinde işinize özgü olacaktır, ancak başlarken uygulayabileceğiniz bazı evrensel stratejiler vardır. Bir işi ve gelirini genişletmek için şirketler farklı büyüme stratejileri uygulayabilir. Büyüme stratejilerine örnekler şunlardır:

 • Ürün veya hizmet çeşitliliğini artırmak
 • Yeni pazarlara açılmak
 • Müşteri tabanını genişletmek için pazarlama ve satış stratejilerini optimize etmek
 • Teknolojik yenilikler ve yatırımlarla iş süreçlerini iyileştirmek

 

Etkili bir büyüme stratejisi oluşturmak ve uygulamak, şirketinizin uzun vadeli başarısını garanti altına alacaktır. Bu adımları dikkatle izleyerek, işinizin sürdürülebilir bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz. Eğer tüm bu stratejileri hali hazırda uygulayan, deneyimli bir yol arkadaşı arıyorsanız Digitalcake ekibi olarak biz hep hazırız. Hemen bizimle iletişime geçin!

Picture of Emirhan Kızıloğlu

Emirhan Kızıloğlu

Yazılım ve pazarlama dünyasındaki gelişmeleri düzenli olarak takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum. Alanında uzman ekip üyelerimizle yaptığımız toplantılar sonucunda iş dünyasında faydalı olacak içerikleri size sunuyorum.