Siber saldırı girişimlerinin %43’ü KOBİ’leri hedef alıyor

Home Right Arrow Siber saldırı girişimlerinin %43’ü KOBİ’leri hedef alıyor
siber-saldiri-girisimleri

Küçük, orta ve büyük işletmeler (KOBİ), siber güvenlik tedbirlerinden yoksun olmaları nedeniyle siber saldırı girişimleri için daha cazip hedefler haline gelebiliyor. KOBİ’ler, siber güvenliğe ayırdıkları bütçeyi genellikle kısıtlı tutuyorlar, özellikle küresel mali krizin etkisiyle bu bütçeler daha da daralmış durumda. Accenture’ın Siber Suç Araştırması’na göre, tüm siber saldırıların %43’ü KOBİ’leri hedef alıyor ve bu saldırıya uğrayan KOBİ’lerin %60’ı sadece 6 ay içinde iflas tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Sadece %14’ünün Güvenlik Planı Var

Bu işletmelerin siber güvenlik konusunda bilinçsizlikleri, fidye yazılımlarının %55’inin, 100’den az çalışanı olan işletmeleri hedef almasına neden oluyor. Bu endişe verici bir durum çünkü KOBİ’lerin yalnızca %14’ünün yürürlükte bir siber güvenlik planı bulunuyor.

3 Milyonu Aşkın KOBİ Saldırganların Hedefinde

Türkiye’de 3 milyonu aşkın KOBİ bulunuyor. Saldırganların hedefindeki bu büyük KOBİ ailesinin, siber risklerin büyüklüğü konusunda farkındalık kazanması ve yeni dünyada varlıklarını koruyabilmek anlamında önlem almaları gerekiyor. Dünya Ekonomik Forumu, küçük işletmelerin siber güvenliği için daha fazla öncelik verilmesi gerektiğini vurguluyor. Dünya genelinde farklı ülkeler siber güvenlik düzenlemelerini artırıyor, ancak KOBİ’ler arasındaki siber farkındalık hala yetersiz.

Digitalcake ile Güvenliği Kontrol Edin

Geçtiğimiz yıl yalnızca Türkiye’de 1 milyon 692 bin 320 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı düzenlendi. Geçen yıla göre yüzde 81 oranda artışın gerçekleştiği Türkiye’de, dakikada 3 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı yaşandı. Rakamlar, siber saldırıların artık görünmeyen bir risk olduğu düşüncesini ortadan kaldırıyor.

Digitalcake ekibi olarak, işletmenizin e-posta güvenliğini kontrol etmenize yardımcı oluyoruz. Bu süreç, çalışanlarınızın mahremiyetine ve şirket bilgilerinizin bütünlüğüne saygı gösterilerek tamamen gizli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Güvenlik konusunda zayıf noktaları tespit ediyor ve tedbirler alıyoruz. Digitalcake ile işletmenizin verilerini koruma yolunda ilk adımı atın ve güvenliğinizi sağlama alın. Şimdi harekete geçme zamanı!

Picture of Emirhan Kızıloğlu

Emirhan Kızıloğlu

Yazılım ve pazarlama dünyasındaki gelişmeleri düzenli olarak takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum. Alanında uzman ekip üyelerimizle yaptığımız toplantılar sonucunda iş dünyasında faydalı olacak içerikleri size sunuyorum.